CANLI YAYIN
CANLI YAYINA
MESAJ GÖNDER
SMS İSTEK
GÖNDER

Kutlu Doğum İkliminde Onu (sas) Andık...

Kutlu Doğum İkliminde Onu (sas) Andık...

Siyer Vakfı’mızın Hicri 1437 Kur’an Yılı etkinlikleri çerçevesinde “Yaşayan Kur’an Hz. Peygamber (sas)” başlığı altında yapılan programların 7.si Konya’da yapıldı. Mevlana Kültür Merkezi’nde, Ribat Fm’in öncülüğünde yapılan organizasyona katılım oldukça yoğundu.

Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, organizasyon heyeti adına Ribat Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Büyük’ün yaptığı açılış ve selamlama konuşmasının ardından Muhammed Emin Yıldırım Hocamız sahneye davet edildi.

Sesinin Üstüne Ses Olur mu?

Yaşayan Kur’an Hz. Peygamber programlarının her birinin bir ayetin gölgesinde ilerlediğini belirten Hocamız, Konya’da “Sesinin Üstüne Ses Olur mu?” başlığı altında yapılan dersin de Hucurât Suresi 2. ayetinin çerçevesinde işleneceğini söyleyerek önce Hucurât Suresi hakkında bilgi verdi.

Hucurât Suresi’nin sahabe arasında ahlak ve adab sureleri olarak da bilindiğini söyleyen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, Rabbimiz’in (cc) bu surede mümin bir kulun şu 5 farklı hukukuna dikkat çektiğini vurguladı:

1- Mümin kul ile Rabbi arasındaki hukuk
2- Mümin kul ile Peygamberi arasındaki hukuk
3- Mümin kul ile yaşadığı toplum arasındaki hukuk
4- Mümin kul ile mümin kardeşleri arasındaki hukuk
5- Mümin kul ile başkaları arasındaki hukuk

Programın başlığını da belirleyen Hucurat Suresi 2. Ayetin sahabe efendilerimizin hayatındaki yerine değinen Hocamız, bu ayetin onlara yüklediği sorumlulukları sıraladı:

1- Allah Resulü’nün (sas) maddi sesi üzerine ses olmamalı.
2- Allah Resulü’nün manevi sesi yani bıraktığı mesajları, sünneti ve hadisleri ortaya bir hüküm koymuşsa onun üzerine ses çıkarmamalı
3- Birbirlerini çağırdıkları gibi Peygamber’e seslenmemeli

Peygamberimizin sesinin dirilten bir ses olduğunu ve sahabenin ne zaman onun sesini duyduysa dirildiğini söyleyen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Gelin bu çağın müminleri olarak bize söylenen sedaları duyalım. Allah Resulü 14 asır öncesinden “Ey beni görmediği halde bana iman eden iman kardeşlerim!” diyerek bize selam gönderiyor. O’nun (sas) selamına mümince bir karşılık vermek için Allah’ın kitabında ne varsa hepsine teslim olalım, Resulullah’ın (sas) sünneti olarak bize intikal etmiş ne varsa teslim olalım.” Dedi.

Konuşmasını bu dinin, hadislerin ve Efendimiz’in (sas) sünnetinin bize intikalinde sahabe efendilerimiz, ehlisünnet âlimlerinin ne kadar hassasiyetle davrandığını söyleyerek toparlayan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Ehlisünnete güvenin, ona sımsıkı sarılın, ittiba ederek kurtuluşa ereceğimiz Peygamber’in (sas) sünnetinden ayrılmayın.” Dedi.

Yoğun bir teveccühün olduğu program Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın şehitlerimiz için okunan hatimlerin bağışlanması adına yaptığı dua ile nihayete erdi.

 

placeholder

Copyright 2016 Ribat Radyo Televizyon Yayıncılık A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.
RİBAT FM İletişim Bilgileri
Adres : Babalık Mah. Demirci İş Merkezi B Blok Kat:7 No: 703 Selçuklu / KONYA Kep Adresi : ribatradyo@hs03.kep.tr
Tel : 0332 237 01 47 - 237 01 48 Faks : E-mail : ribat@ribatfm.com.tr

Türkiyenin En Büyük Bölgesel Radyosu
Whatsapp MESAJ HATTI
0541 237 01 48